Konsultacja neuropsychologiczna
Jest to badanie psychologiczne, mające na celu ocenę funkcjonowania poznawczego oraz psychicznego (norma / poniżej normy) oraz ewentualne oszacowanie głębokości występujących zaburzeń. Nie ocenia poszczególnych funkcji (uwaga, pamięć, funkcje wzrokowo-przestrzenne itd.), jednak – w niektórych wypadkach – jest badaniem wystarczającym do postawienia diagnozy medycznej. Może również stanowić wstęp do przeprowadzenia przesiewowego lub pełnego badania neuropsychologicznego.
Na czym polega badanie?
- Badanie obejmuje 1 spotkanie z psychologiem (czas trwania 1-2 godzin)
- Analizę dotychczasowej dokumentacji medycznej i psychologicznej oraz badań obrazowych
- Zebranie wywiadu z pacjentem oraz – w razie potrzeby – z opiekunem
- Przeprowadzenie przesiewowego badania funkcji poznawczych
- Omówienie wyników z pacjentem (opiekunem)
- Wydanie Konsultacji Psychologicznej (do 2 tygodni od dnia badania)
- Sformułowanie zaleceń, co do ewentualnego dalszego postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.
Do kogo adresowane są badania neuropsychologiczne?
- Osoby, które zaobserwowały u siebie osłabienie funkcjonowania poznawczego (zaburzenia pamięci, trudności z koncentracją uwagi itp.), niezależnie od możliwej przyczyny;
W szczególności osoby z podejrzeniem rozwoju zespołu otępiennego (demencji) - Osoby z udokumentowanym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego (OUN):
- osoby po urazach czaszkowo-mózgowych
- osoby po przebytych udarach (zawałach) mózgu
- osoby po przebytych krwotokach śródmózgowych i krwotokach podpajęczynówkowych
- osoby po przebytych operacjach neurochirurgicznych
- osoby z rozpoznanym / po leczeniu wodogłowia
- osoby z chorobą nowotworową w obrębie OUN (guzy mózgu)
- osoby z chorobami neurologicznymi, uszkadzającymi OUN (np. stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, padaczka itp.) - Osoby, których funkcjonowanie intelektualne uległo osłabieniu w przebiegu schorzeń psychiatrycznych lub somatycznych, w tym po przebytej infekcji COVID-19
Co muszę mieć ze sobą?
- Dotychczasowa dokumentacja medyczna (wypisy ze szpitali, konsultacje lekarskie i psychologiczne; również te dokumenty, które mogą wydawać się nieistotne)
- Lista oraz dawkowanie wszystkich aktualnie przyjmowanych leków i suplementów diety
- Wyniki aktualnego badania obrazowego mózgowia (badanie nie starsze niż 3 miesiące, wykonane po wystąpieniu objawów) – Rezonans Magnetyczny z kontrastem (płyta CD oraz opis radiologiczny); w wyjątkowych sytuacjach (medycznie uzasadnione przeciwskazania do wykonania badania MR) – Tomografia Komputerowa z kontrastem
- Okulary do czytania (jeśli pacjent posiada)
- Aparat słuchowy (jeśli pacjent posiada)
Czym dysponujemy
Nasza Pracownia Psychologiczna jest wyposażona w pakiet wszystkich testów neuropsychologicznych oferowanych przez Pracownię Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Dysponujemy ponadto bogatym zestawem narzędzi do prób kliniczno-eksperymentalnych. Nasz gabinet jest odpowiednio zaprojektowany do przeprowadzania badań neuropsychologicznych.
Badanie jest prowadzone przez psychologów, którzy na co dzień prowadzą diagnozę oraz terapię neuropsychologiczną pacjentów na Oddziale Neurologicznym i Udarowym w Chojnicach oraz na Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Jarcewie.
Badanie przeprowadzają psychologowie:
dr Krzysztof Wąchal
mgr Katarzyna Klunder
Jak się zapisać?
Zadzwoń pod nr 52 33 55 066 lub napisz na adres: zdrowie@bonamed.com.pl
Koszt konsultacji: 300 zł